Anasayfa

Yardım
Milli Kütüphane Konuşan Kitaplık web sayfasına hoş geldiniz. 

Yenileme çalışmalarını yürütmekte olduğumuz web sayfamız son teknoloji kullanılarak geliştirilen yazılım ve tasarımla yeniden üyelerimizin hizmetindedir. Sesli kitap hizmetimize kütüphanemiz ana sayfasından, www.mkutup.gov.tr ya da http://konusankitaplik.mkutup.gov.tr  adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Konuşan Kitaplık web hizmetimizden faydalanabilmeniz için sol üst köşede bulunan “Üye Ol”  sekmesindeki üyelik formunu eksiksiz doldurup, “Bireysel Üyelik Sözleşmesi”ni kabul etmeniz gerekmektedir. Üyelik işleminiz, en az yüzde 40 oranında görme engelli olduğunuzu belgeleyen kimlik kartınızın veya sağlık kurulu raporunuzun taranmış halinin üyelik formu doldurulurken sayfanın sonunda yer alan bölüme yüklenmesinden ya da mkkitapdisi@ktb.gov.tr adresimize ulaşmasının ardından birim yetkilisi tarafından e-posta adresinize gönderilen onay mesajıyla tamamlanacaktır. Web sayfamızda bulunan “Giriş Yap” bölümündeki alanlara T.C. kimlik numaranızı ve Üyelik Formunda belirlediğiniz Şifrenizi yazarak sistemimizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Şifrenizi unuttuğunuz takdirde “Şifre Hatırlatma” bölümüne T.C. kimlik numaranızı yazıp, “Gönder” butonuna tıklayarak, sistemin e-posta adresinize göndereceği linkten şifre güncelleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sayfamızdaki “Ara” butonundan sesli veya yazılı arama yapabilirsiniz. 

Sesli arama özelliği Google Chrome web tarayıcısı tarafından desteklenmektedir.

Sesli arama özelliğini klavyenizden çalıştırmak istediğinizde sırasıyla şu yolları izlemeniz gerekmektedir. Öncelikle F2 tuşuna bastığınızda sesli arama aktif hale gelecek ve mikrofonunuzun kullanımı için onay istenecektir. “İzin ver” tuşuna bastıktan sonra “Kitap Adı”, “Yazarı”, “Kitap Türü”, “Seslendiren” gibi kriterle yapacağınız aramayla ilgili sonuçlar kısa bir süre sonra sayfada listelenecektir. Bir başka deyişle “F2-Tab-Enter” tuşlarına bastıktan sonra mikrofonunuz aktif hale gelecek ve sesli arama özelliğini kullanabileceksiniz.

“Detaylı Arama” butonu ile de arşivdeki seslendirilmiş kitapları “Kitap Adı”, “Yazarı”, “Kitap Türü” ve “Seslendiren” olarak sorgulatabilirsiniz. Ayrıca “Kitap Kataloğu” bölümünden de alfabetik olarak Konuşan Kitaplık arşivindeki kitaplara erişebilirsiniz.

Ana sayfamızdan son eklenen sesli kitaplar, en çok dinlenen sesli kitaplar, son bir ayda en çok dinlenen sesli kitaplar, şu anda seslendirilen kitaplar ve son eklenen metin kitaplar başlıklarında güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kitap dinlemeye başladığınızda seslendirme otomatik olarak 1. ayrımdan başlamaktadır. Kitabı dinlemeyi tamamlamamışsanız bir sonraki sisteme girişinizde kaldığınız ayrımdan dinlemeye devam edebilirsiniz. Kitabı dinlerken aşağıdaki kısa yol tuşlarından yararlanabilirsiniz:

 “Num5” durdur/başlat

“Num1” 20 saniye geri

“Num3” 20 Saniye ileri

“Num4” 1 dakika geri

“Num6” 1 dakika ileri

“Num7” 3 dakika geri

“Num9” 3 dakika ileri

“Num2” başa sar

“Num0” önceki ayrım

“Num8” sonraki ayrım

Web sayfamızdaki “İndir” seçeneğini veya “t” harfi tuşunu kullanarak,  kitabı bilgisayarınıza aktardıktan sonra sistemden bağımsız olarak da dinleyebilirsiniz.

Ayrıca sistemde yeni oluşturulan Taş Plaklar Radyosunda Milli Kütüphane Başkanlığı koleksiyonundan seçilen 100 eser siz değerli üyelerimizin hizmetine sunulmuştur. Dinlemek istediğiniz eseri başlattıktan sonra klavyenizden Num4 ile önceki, Num6 ile sonraki esere geçebilir, + tuşuyla sesi yükseltebilir, - tuşuyla sesi düşürebilir, durdurmak ve tekrar başlatmak için Num5 tuşunu kullanabilirsiniz.   

İlkokul çağındaki üyelerimiz için sayfamızda çocuk kitaplarına da pdf formatında “Metin Kitaplar” başlığıyla yer verilmeye başlanmıştır.

Kitap taleplerinizi ve görüşlerinizi sayfamızın sağ üst köşesinde bulunan “istek bildir” bölümünü kullanarak iletebilirsiniz.

Seslendirmelerin daha kaliteli hale getirilebilmesi için yeni bir puanlama sistemi getirilmiştir. Yapacağınız değerlendirmeler çalışmalarımızda ve hizmet kalitemizin arttırılmasında yönlendirici olacaktır.